![](https://www.dion-olympos.gr/wp-content/uploads/2024/03/2-1.jpg)
![](https://www.dion-olympos.gr/wp-content/uploads/2024/03/3-1.jpg)
![](https://www.dion-olympos.gr/wp-content/uploads/2024/03/4-1.jpg)
![](https://www.dion-olympos.gr/wp-content/uploads/2024/03/5-1.jpg)
![](https://www.dion-olympos.gr/wp-content/uploads/2024/03/06-2.jpg)
![](https://www.dion-olympos.gr/wp-content/uploads/2024/03/07.png)
![](https://www.dion-olympos.gr/wp-content/uploads/2024/03/08-1.jpg)
![](https://www.dion-olympos.gr/wp-content/uploads/2024/03/09.png)
.
Στο Δημαρχείο Κονταριώτισσας πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 11 Μαρτίου 2024 σύσκεψη, προκειμένου να συζητηθεί το θέμα των καταστροφών που προκάλεσε η πρόσφατη θεομηνία που έπληξε τον Δήμο Δίου-Ολύμπου και ιδιαίτερα τις δημοτικές κοινότητες Αγίου Σπυρίδωνα, Βροντούς και Κονταριώτισσας.
Στη σύσκεψη, την οποία συγκάλεσε ο δήμαρχος Δίου-Ολύμπου, Βαγγέλης Γερολιόλιος, συμμετείχε η υφυπουργός ανάπτυξης, Άννα Μάνη-Παπαδημητρίου, η αντιπεριφερειάρχης Πιερίας, Σοφία Μαυρίδου, οι βουλευτές Πιερίας, Φώντας Μπαραλιάκος και Σπύρος Κουλκουδίνας, αντιδήμαρχοι και πρόεδροι των δημοτικών κοινοτήτων του Δήμου, πρόεδροι αγροτικών σωματείων και συνεταιρισμών, παραγωγοί, καθώς και η προϊσταμένη του υποκαταστήματος ΕΛΓΑ Θεσσαλονίκης, Ευαγγελία Λαχουρά και η διευθύντρια Μετεωρολογικών Εφαρμογών ΕΛΓΑ Θεσσαλονίκης, Ελένη Χατζή.
Παρουσιάστηκε το μέγεθος της καταστροφής του φυτικού και ζωικού κεφαλαίου, καθώς της καταστροφής των υποδομών των παραγωγών και του Δήμου, αποτυπώθηκε η αγωνία των αγροτών και η ανάγκη άμεσης αντιμετώπισης των εκτεταμένων ζημιών που έχουν προκληθεί στις καλλιεργήσιμες εκτάσεις.
Ζητήθηκε επίσης η κρατική αρωγή και η ενεργοποίηση του ΕΛΓΑ, προκειμένου οι παραγωγοί του Δήμου να αποζημιωθούν για τις μεγάλες καταστροφές το συντομότερο δυνατό. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε ύστερα από συνεννόηση με τον πρόεδρο του ΕΛΓΑ, Ανδρέα Λυκουρέντζο.
.