Ο ΙΣΠΑΝΟΣ ZAID AIT MALEK Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ ΤΟΥ 16ου OLYMPUS MARATHON

Ο Ισπανός Αit Malek Oulkis Zaid ήταν ο μεγάλος νικητής του 16ου Olympus Marathon με χρόνο  4:31:47, επιτυγχάνοντας τη  δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών. Δεύτερος τερμάτισε  ο Βούλγαρος Kiril Nikolov  με χρόνο 4:32:31, ενώ την 3η θέση κατέλαβε ο Aurell Pere με 4:34:52, επίσης από την Ισπανία.  Ο Δημήτρης Σελέτης ήταν ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε κατακτώντας την 4η θέση, με χρόνο 4:36:05,  που είναι και η καλύτερη επίδοση Έλληνα αθλητή στον Olympus Marathon.

Ο δεύτερος νικητής Kiril Nikolov

Φώτης Ζησιμόπουλος και Αθανάσιος Παγουνάδης συμπλήρωσαν την τριάδα των Ελλήνων με 4:45:46 και 4:45:57 αντίστοιχα. Ο περσινός νικητής  Δημήτρης Θεοδωρακάκος δεν στάθηκε τυχερός φέτος, καθώς εξαιτίας ενός ατυχήματος  που είχε το περασμένο Σάββατο, δεν κατόρθωσε να ολοκληρώσει τον αγώνα και περίπου στο 6οχλμ. αναγκάστηκε να εγκαταλείψει, λόγω ενοχλήσεων.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Elisa Desco,  από την Ιταλία με 5:14:18 επιτυγχάνοντας ρεκόρ διαδρομής αφήνοντας στη δεύτερη θέση την νικήτρια το 2017, Ragna Debats από την Ολλανδία που τερμάτισε με χρόνο 5:15:54. Στην τρίτη θέση ακολούθησε η Anne-Lise Rousset Seguret από τη Γαλλία με 5:20:04. Από ελληνικής πλευρά πρώτη τερμάτισε η Δήμητρα Μπίκα με 5:32:34.

Στον  Olympus Ultra, την πρώτη θέση κατέκτησε ο Ισπανός Albert Herrero με 10:48:36. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ευάγγελος Κουκούλης με 11:14:34, ενώ τρίτος ήταν ο Ρώσος Yakov Frenklakh με 11:26:53.

Ο Δημήτρης Σελέτης

Οι τρεις πρώτες αθλήτριες του Olympus Marathon

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ

Αύριο Κυριακή θα διεξαχθούν οι αγώνες  “Melindra Trail” (5 χλμ) και “Κόψη των Αετών” (14χλμ)  αγώνας προς τιµήν του ∆ηµήτρη Μπουντόλα, ενός από τους καλύτερους Έλληνες ορειβάτες, με διεθνή αναγνώριση, που αγάπησε όσο λίγοι τον Όλυμπο. Έχασε πρόωρα τη ζωή του στα Ιμαλάια, σε υψόμετρο 6.400μ. στις 22 Οκτωβρίου 1985, σε ηλικία μόλις 32 ετών, συμμετέχοντας στην πρώτη ελληνική αποστολή, για την κατάκτηση της κορυφής Annapurna South.

Πηγή: runner magazine, Skyrunning (photo)